Socialdemokratai: dėstytojai ir tyrėjai nusipelno adekvačių algų

Socialdemokratai: dėstytojai ir tyrėjai nusipelno adekvačių algų

Socialdemokratai: dėstytojai ir tyrėjai nusipelno adekvačių algų

Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) remia aukštųjų mokyklų dėstytojus, mokslo darbuotojus ir tyrėjus, kurie susibūrė akcijai „Paskutinis prioritetas“ bei reikalauja nedelsiant užtikrinti adekvatų dėstytojų ir mokslininkų darbo užmokestį.

„Vyriausybė privalo įsiklausyti į mokslininkų balsą, kad atlyginimus reikia kelti ne procentais, o kartais“, - pabrėžė LSDP pirmininkas Gintautas Paluckas.

Jis atkreipė dėmesį, kad Vyriausybės siūlymas papildomai skirti 22,6 mln. eurų tyrėjų ir dėstytojų atlyginimams kelti yra nepakankamas. Pasak jo, nors švietimo ir mokslo ministrė tai skambiai vadina viena iš reikšmingesnių investicijų per visą nepriklausomybės laikotarpį, faktai rodo priešingas tendencijas.

„Nuo 2008 m. aukštojo mokslo viešasis finansavimas buvo sumažintas apie 30 proc. Tyrėjų atlyginimai net keliais kartais yra mažesni nuo Europos Sąjungos vidurkio ir Vyriausybės siūlomas padidinimas labai menkai taiso situaciją“, - teigė G. Paluckas.

2016 m. atlikto Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) duomenimis, vidutinis docento atlyginimas 2015 m. spalį siekė 903 eurus iki mokesčių, lektoriaus – 553 eurus, asistento – vos 345 eurus.

Į prasčiausią padėtį yra patekę jauni tyrėjai ir dėstytojai. Pagal tą patį tyrimą, 25-29 metų tyrėjai ir dėstytojai iš mokslinių tyrimų, institutų, kolegijų ir universitetų uždirba vidutiniškai 513 eurų, 30-34 metų – 678 eurus.

MOSTA taip pat yra konstatavusi, kad nors 2013 m. aukštajam mokslui skiriama biudžeto finansavimo dalis sudarė 1,7 proc. nuo bendrojo vidaus produkto ir šiek tiek viršijo EBPO šalių vidurkį, tačiau einamųjų išlaidų dalis Lietuvoje yra viena mažiausių, o kapitalo išlaidų dalis – viena didžiausių.

Tai reiškia, kad Lietuvoje labai daug išleidžiame statyboms, renovacijai, įrangai, bet atsiliekame pagal investicijas į studentus ir žmogiškąjį kapitalą.

Socialdemokratų nuomone, Švietimo ir mokslo ministerija turėtų imtis lyderystės užtikrindama, kad Lietuvos mokesčių mokėtojų pinigai pasiektų dėstytojus, mokslininkus ir studentus – nuo to priklauso studijų kokybė bei tai, ar ateityje turėsime kvalifikuotų darbuotojų.

Close